Je výhodnejšie investovať do zlata či diamantov ?

21.09.2011 20:41

Investovanie do komodit má 2 hlavne ciele
1, ochrániť hotovosť pred krachom nekrytých papierových peňazí alebo finančných trhov
2, priniesť zisk z nárastu ceny

Investície do cenných papierov vo forme akcií, podielových listov a rôznych moderných štruktúrovaných produktov je stále najrozšírenejším spôsobom zhodnocovania voľných peňazí ako vo svete, Existujú však aj iné spôsoby, ako uložiť peniaze za účelom zhodnotenia a najmä uchovanie hodnoty do budúcnosti. Týmito možnosťami je investícia do komodít, ako sú napríklad zlato či diamanty.
Prečo zlato alebo diamanty ?
Diamanty a zlato boli vždy symbolom moci a bohatstva. Zároveň sa jedná o regenerovateľné suroviny, čo u diamantov platí dvojnásobne a zároveň sú najstabilnejší investíciou za posledných 100 rokov.
O čo sa zaujímať pred nákupom ?
U oboch komodít by sa mal investor v prvom rade zaujímať o parametre, podľa ktorých sa cena danej komodity hodnotí. V prípade diamantov je štandardne určovaná štyrmi základnými parametrami - takzvanými 4C. Sú nimi váha (Carat), čistota (Clarity), farba (Colour) a brus (Cut). U zlata je to jednoduchšie, tu rozhoduje rýdzosť. U zliatkov vo forme plieškov (nazývané tiež ingotcard) by mala dosahovať 999,9 / 1000 u mincí od 900 do 999/1000.
Čo požadovať pri nákupe ?
V prvom rade stabilného a prevereného partnera, od ktorého nákup urobíte. Tým do značnej miery obmedzíte neskoršie sklamanie v prípade nákupu od podvodníka. U diamantov trvajte na predloženie medzinárodne platného certifikátu diamantu, ktorý chcete nakúpiť. Ďalším plusom je členstvo obchodníka v nejakej svetovej obchodnej burze, u nás to bude pravdepodobne Antverpska diamantová burza, ktorej členom je v súčasnosti len spoločnosť Diamonds International Corporation. V prípade zlata musia tak zliatky alebo  mince obsahovať značku z taviarne a od skúšobne .
Ako zistiť cenu?
Tvorba cien diamantov je na celom svete rovnaká a riadi sa Rapaport Diamond Report, ktorý obsahuje aktuálne veľkoobchodné ceny diamantov. V polovici novembra 2009 bol na základe schválenia Svetovej federácie diamantových búrz (World Federation of Diamond Bourses, WFDB) spustený projekt s názvom Odporúčaná maloobchodná cena (Suggested Retail Price, SRP). Snahou tohto projektu je pomôcť investorom zorientovať sa na trhu s diamantmi, a to najmä tým, ktorí nemajú s diamantmi zatiaľ žiadne skúsenosti. Na stránkach spoločnosti IDEX sú aktuálne orientačné ceny zverejňované. U investičného zlata je základom ceny aktuálna cena na svetovom trhu zlata. Udáva sa v amerických dolároch alebo v eurách. Od nej sa odvíja cena v slovenských korunách. Táto cena platí pre obchody v rozsahu 1000 Oz (Trójska unca) a viac. Predstavuje referenčnú hodnotu, od ktorej sa odvíja menšie obchody so zlatom.
Koľko investovať ?
Investičné diamant je kameň od veľkosti 1 ct, čo je diamant približne za 10 000 Eur Investorov preferované sú diamanty od 3 ct vyššie. Také sú totiž dlhodobými štatistikami vyhodnocované ako najistejšia investičné nástroje v priebehu niekoľkých desaťročí. Kvalitný tríkarát stojí od milióna (Sk) vyššie. V prípade, že to má byť kameň, ktorý je schopný vo veľmi krátkej dobe zarobiť pomerne významnú sumu, musíte kúpiť štyri až pätkarátový kameň. Ten už stojí zhruba sto tisíc eur a vyššie. U zlata nie je táto hodnota tak presne určiteľná a sú tu skôr odporúčania. Pre kratkodobé investície sa veľmi nehodia mince a zliatky o váhe do 10 gramov. Sú chápané ako tovar a to sa odráža na ich cene. Ďalej je lepšie za účelom optimálneho vyrovnanie výkyvov investičné zlato nakupovať pravidelne a v malých množstvách, možno tak docieliť lepšie priemerné ceny investičného zlata. Ak stúpne trhová cena zlata nad docielenou priemernú cenu, môžete atraktívne predať ten diel zlata, ktorý prekračuje Vašu nutnú bezpečnostnú rezervu.
Mobilita ?
V tomto pohľade je jasným víťazom investičný diamant. Hodnota 300 000 Eur v zlate predstavuje zhruba desať kilogramov tohto cenného kovu. Tá istá hodnota v diamantoch nepresiahne niekoľko gramov. Navyše chemické a fyzikálne vlastnosti sú u diamantov jedinečné a sú teda veľmi odolné proti nechcenej manipulácii či zničenie. Predovšetkým ale sú, vďaka svojej koncentrovanosti, vysoko diskrétne.
Likvidita ?
Tu vedie zlato, hlavne v menších odliatkoch , a je závisla od toho či ho mate doma, vo vlastnom trezore alebo v trezore zahraničnej banky prípadne externej spoločnosti V takom prípade môže predaj trvať aj 30 dní

Odporučanie :
Vzhľadom na vývoj finančnej krizy mať v zlate a diamantoch cca 10 až 30 % finančnej rezervy. Veľmi dobrou voľbou je aj sporenie do zlata

 

Pre viac informácií volajte 0907 535 928, 0915 967 280 alebo napište na jozefjankaj@gmail.com
 

   E BOOK dozviete sa v ňom, čo odlišuje bežných ľudi a bohatých a ako sa  tým bohatým stať...


OCHRÁNA OSOBNÝCH ÚDAJOV

       REG. ČÍSLO 4082

Je málo povolaní kde aj bez vysokej školy môžeš dosiahnuť príjem nad 1 000 Eur. Práca v realitke to umožňuje- ale nie v každej realitke a nie pre každého. Zisti VIAC:

       JE OZAJ LUKRATIVNÁ 

PRÁCA REALITNÉHO MAKLÉRA/KY ?

peniaze, bankovky Eura v ruke

WEB ZDARMA UŽ ZA 5 MINÚT